İçeriğe geç →

Likya Yolu – Batı Likya (Ölüdeniz-Kaş) Giriş

Uzun zamandır bu yazıyı yazmak istiyorumdum fakat türlü bahaneler ile erteledim. Bu blog yazısında yola çıkmayacağım. Yola çıkmayacağım diyorum çünkü yol boyunca yaşadığım deneyimi tekrar yaşayarak yazacağım ve mümkün olduğunca fazla detay vermeye çalışacağım.

Bu giriş yazısının amacı ise Likya yolunu yürümeye karar vermem, bu süreçte yaptığım araştırmalar ve yürüyüşe başlamak için satın aldığım ürünleri paylaşmak istemem. Benden sonra yürüyeceklere küçücük bile azıcık katkısı olursa sevinirim.

Yürümeye Karar Vermem

Tarih meraklısı olduğum için tarihi mekanlarda bulunmayı ve zaman geçirmeyi çok seviyorum. Bir tarihi mekana gitmeden önce her zaman araştırma yaparım ve o yer ile ilgili edinebildiğim kadar bilgi edinmeye çalışırım.

Antalyada oturuyorum ve çevresindeki Likya ve Psidia kentlerinin bir çoğuna (%90) gittim. Okuduğum bilgiler ve bu kentlerinin birbirine bağlı oluşu bir meclislerinin olması beni hep heyecanlandırmış ve hala heyecanlandırıyor. Hep kendimi bu şehirlerin birinden diğerine giderken hayal ederdim. Yolun popülerleşmeside bu hayalimi daha fazla etelemem gerektiğini hatırlattı bana.

Yaptığım Araştırmalar

Bu araştırmaları ikiye ayırmam gerekir. Yola gerçekten yürümeye başlamdan önce ve sonrası. Çünkü yolu yürümeden önce boş vakitlerimde Youtube üzerinde yolu yürüyenlerin çokça videolarını izledim. İzlediğim videoları adım adım not not defterine (uygulama) kayıt ettim. Daha sonra yolu planlarken vermem gereken kararları bu videoları çeken insanların yaşadığı deneyim ile karşılaştırdım. Çok katkısı oldu.

Artık takvimi netleştirdikten sonra yani başlangıç olarak 3 Nisan 2023 tarihini seçtikten iki hafta önce ciddi bir araştırma yapmaya başladım. Bu araştırmalarda bana likyayolu.org çok yardımcı oldu. Daha sonrada likyayolu.org a deyineceğim.

Araştırmaları maddeleyecek olursam

  • Yanıma alacağım malzemeler
  • Yürüyüş boyunca takip edeceğim harita
  • Mola yerleri ve konaklayabileceğim kamp alanları ve pansiyonlar
  • Olası acil durum/kaza gibi durumlarda iletişime geçeceğim numaralar

olarak özetleyebilirim.

Bütün bu bilgilere tek tek deyinmek istemiyorum. Google da hızlıca bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Eklemeden yapamayacağım. Bu uzun soluklu ilk yürüyüşüm olduğu için hiç abartıya kaçmadım. İzlediğim videolarda söylendiği gibi mümkün olduğunca minimal ve hafif bir çanta ile yola çıktım. Hatta detaylı bir ilk yardım seti aldığım için kendime biraz kızmıştım ama yürüyüş sonunda bu çanta içinde dokunmadığım malzeme kalmamıştı 🙂

Kesinlikle telefonunuza Wikiloc uygulamasını indirin ve likyayolu.org üzerinden GPS verisini aktarın. Yol boyunca bana çok yardımcı oldu. Adeta bu GPS verisi üzerinde yürüdüğümü söyleyebilirim. Hiç yanılmadım, hiç yanlış bir yola sapmadım (saptarıldım :). Bu yol üzerinde verdiği emekler ve yaptığı paylaşımlar için Altuğ Şenel‘ e teşekkür etmek isterim. Kendisinin paylaşımlarından çok yararlandım. Sizide eğer yolu yürüyecekseniz göz atmanızı öneririm. Ayrıca yol sırasında Instagram üzerinden bir kaç soru sordum. Hepsini kendide o tarihlerde yolda olmasına rağmen yanıtladı.

Yolu yürümeden önce kafanızda günlük duraklara bölün ve muhtemel kamp alanları ve pansiyonların numaralarını telefonunuzun not uygulamasına kayıt edin. Yol sırasında internetin çekmediği yerlerde telefon ile arayacak kamp yeri ve pansiyon sahiplerine ulaşmakta kolaylık sağlarsınız.

Ayrıca telefonunuza Google Maps yada Maps.me nin offline haritasını indirin. İnternetin çekmediği yerlerde aradığınızı bulmakta kolaylık sağlarsınız.

Satın Aldığım Ürünler

Öncelikle belirtmem gerek. Sizde yaptığınız araştırmalarda elbet aynı şeyleri okuyacak/duyacaksınız fakat bana göre en önemli 3 şey sırt çantası, baton ve ayakkabı.

Aldığım ürünleri ise

olarak sıralayabilirim. Bu ürünler piyasada bulabileceğiniz en fiyat/performans ürünler (bana göre). Fakat dediğim gibi bütçeniz yeterli ise yukarıda saydığım üç ürünün kalitelisine kaçabilirsiniz. Hem yürüyüş kalitenizi artırır hemde bu ürünlerle sorun yaşar mıyım diye düşünmezsiniz. Ben yukarıdaki ürünlerin hepsinden tam randıman aldım.

Bu yazıyı yazmadan önce kendime girişi kısa tutup hızlıca ilk güne atlamayı öğütlemiştim ama bir dakikadan sonra gittikçe uzadığını fark ettim. O yüzden bence başlangıç için bu kadar bilgi yeter 🙂

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir Cevap Yazın